C0402C331J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C331J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C331J5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C331J5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C331J5RACTU
Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C331J5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)