C0402C105K8PACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C105K8PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C105K8PACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C105K8PACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C105K8PACTU
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C105K8PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)