ALS80A223DF063
DigiKey Part Number
ALS80A223DF063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A223DF063
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALS80A223DF063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
11.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
14.7 A @ 10 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C