ALS30A471DE400 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 60
Datasheet
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 267mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
ALS30A471DE400
DigiKey Part Number
399-11417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A471DE400
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SCREW CH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALS30A471DE400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.1 A @ 10 kHz
Impedance
182 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
267mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C