ALF20C104EP035
DigiKey Part Number
ALF20C104EP035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C104EP035
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 35V PRESS
Detailed Description
100000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 17mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF20C104EP035 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.18 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
15.3 A @ 10 kHz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C