ALF20C102KL600
DigiKey Part Number
ALF20C102KL600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C102KL600
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 600V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 140.4mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF20C102KL600 Models
Ripple Current @ Low Frequency
5.69 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.33 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
98.4 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140.4mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C