ALF20C102EL400
DigiKey Part Number
399-16375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C102EL400
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 120mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF20C102EL400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.82 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C