ALF20C102EJ450
DigiKey Part Number
ALF20C102EJ450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C102EJ450
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 142mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF20C102EJ450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.42 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.42 A @ 10 kHz
Impedance
93 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.835" (72.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
142mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C