ALF20C102EC200
DigiKey Part Number
ALF20C102EC200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C102EC200
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 153mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF20C102EC200 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.43 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.99 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
124 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
153mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C