ALF20C102DL350 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 154mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
KEMET Press-Fit Capacitors | Digi-Key Daily
KEMET Press-Fit Capacitors These Capacitors Don’t Need Solder!
ALF20C102DL350
DigiKey Part Number
ALF20C102DL350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C102DL350
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALF20C102DL350 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.9 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.4 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
104 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
154mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C