ALC10A471EH500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,118
Datasheet
470 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 285mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC10A471EH500
DigiKey Part Number
399-5941-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A471EH500
Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A471EH500 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.56 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.43 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
201 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
285mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C