A785KN476M1JLAS045
DigiKey Part Number
399-A785KN476M1JLAS045TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A785KN476M1JLAS045CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A785KN476M1JLAS045DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A785KN476M1JLAS045
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A785KN476M1JLAS045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
374 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C