A768MS107M1HLAE024
DigiKey Part Number
399-A768MS107M1HLAE024TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS107M1HLAE024CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS107M1HLAE024DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS107M1HLAE024
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768MS107M1HLAE024 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
107.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C