A720V226M035APE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 2,170
Datasheet
22 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
A720V226M035APE040
DigiKey Part Number
399-A720V226M035APE040TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A720V226M035APE040CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A720V226M035APE040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A720V226M035APE040
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A720V226M035APE040 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
35 V