A700X107M008ATE010 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A700X107M008ATE010 |
Description | CAP ALUM POLY 100UF 20% 8V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 8 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 10mOhm 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | A700X107M008ATE010 Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C |
Manufacturer KEMET | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 4.7 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) |
Capacitance 100 µF | Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 8 V | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm | Base Product Number |