USLS00-40-A
DigiKey Part Number
6256-USLS00-40-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
6256-USLS00-40-ACT-ND - Cut Tape (CT)
6256-USLS00-40-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USLS00-40-A
Description
MICRO COAX RECEP 40P STRAIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle 0.016" (0.40mm) Surface Mount
Category
Locking Feature
Latch Lock
Manufacturer
KEL USA
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold-Nickel
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Part Status
Active
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
0.25A per Contact
Pitch
0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
IDC
Housing Color
Black
Height Above Board
0.065" (1.65mm)