SSL00-30L3-0500
DigiKey Part Number
6256-SSL00-30L3-0500TR-ND - Tape & Reel (TR)
6256-SSL00-30L3-0500CT-ND - Cut Tape (CT)
6256-SSL00-30L3-0500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL00-30L3-0500
Description
MICRO COAX RECEP 30P RIGHT ANGLE
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.3A per Contact
Pitch
0.020" (0.50mm)
Height Above Board
0.057" (1.45mm)