WP27D-S050VA3-R15000
WP27D-S050VA3-R15000
WP27D Overview
WP27D-S050VA3-R15000
DigiKey Part Number
670-2966-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2966-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2966-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP27D-S050VA3-R15000
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WP27D-S050VA3-R15000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)