N/MS3106B24-28P
DigiKey Part Number
N/MS3106B24-28P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N/MS3106B24-28P
Description
CONN PLUG MALE 24P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Zinc
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
24
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
24-28
Voltage Rating
200VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C