JN2AS10UL1-R
DigiKey Part Number
670-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN2AS10UL1-R
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Zinc
Packaging
Tray
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Ground Lug
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
S
Voltage Rating
200VAC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C