IL-G-14P-S3T2-SA
DigiKey Part Number
670-2533-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-G-14P-S3T2-SA
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.098" (2.50mm)
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.378" (9.60mm)
Insulation Height
0.280" (7.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
10mm