IL-G-14P-S3L2-SA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.098" (2.50mm)
IL-G-14P-S3L2-SA
DigiKey Part Number
670-2532-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-G-14P-S3L2-SA
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact