IL-G-11P-S3L2-SA
DigiKey Part Number
670-2523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-G-11P-S3L2-SA
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact