IL-G-10P-S3L2-SA
DigiKey Part Number
670-2520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-G-10P-S3L2-SA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Brown
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Current Rating (Amps)
3A per Contact