AX01R100VANBR200
DigiKey Part Number
670-AX01R100VANBR200TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-AX01R100VANBR200CT-ND - Cut Tape (CT)
670-AX01R100VANBR200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AX01R100VANBR200
Description
RIGID SIDE B2B CONNECTOR, 100 PO
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AX01R100VANBR200 Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.655" (16.64mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)