IXXN110N65C4H1
DigiKey Part Number
IXXN110N65C4H1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXN110N65C4H1
Description
IGBT MOD 650V 210A 750W SOT-227B
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module PT Single 650 V 210 A 750 W Chassis Mount SOT-227B
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 110A
Manufacturer
IXYS
Current - Collector Cutoff (Max)
50 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3.69 nF @ 25 V
Packaging
Tube
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Collector (Ic) (Max)
210 A
Supplier Device Package
SOT-227B
Power - Max
750 W