IXTP76N25T
DigiKey Part Number
IXTP76N25T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP76N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 76A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 76A (Tc) 460W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
92 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
460W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 500mA, 10V