IXTP1R6N50D2
DigiKey Part Number
238-IXTP1R6N50D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP1R6N50D2
Description
MOSFET N-CH 500V 1.6A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel, Depletion Mode 500 V 1.6A (Tc) 100W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23.7 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
645 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3Ohm @ 800mA, 0V