IXTP18P10T
DigiKey Part Number
238-IXTP18P10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP18P10T
Description
MOSFET P-CH 100V 18A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 18A (Tc) 83W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 9A, 10V