IXFP34N65X2M
DigiKey Part Number
IXFP34N65X2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP34N65X2M
Description
MOSFET N-CH 650V 34A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 34A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220 Isolated Tab
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3230 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 17A, 10V