IXFP10N60P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 488
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
onsemi
STMicroelectronics
In Stock: 448
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 10A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXFP10N60P
DigiKey Part Number
IXFP10N60P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP10N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1610 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
740mOhm @ 5A, 10V