IXFN170N65X2
DigiKey Part Number
IXFN170N65X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN170N65X2
Description
MOSFET N-CH 650V 170A SOT227B
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 170A (Tc) 1170W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
434 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
27000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1170W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 85A, 10V