DSEP60-06AZ-TRL
DigiKey Part Number
238-DSEP60-06AZ-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-DSEP60-06AZ-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
238-DSEP60-06AZ-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEP60-06AZ-TRL
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO268AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 60A Surface Mount TO-268AA (D3Pak-HV)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
650 µA @ 600 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
67pF @ 400V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
60A
Supplier Device Package
TO-268AA (D3Pak-HV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.04 V @ 60 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C