TST36RB05T
DigiKey Part Number
TST36RB05T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TST36RB05T
Description
CONN HEADER VERT 36POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.200" (5.08mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.224" (5.70mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.531" (13.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Rows
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
13A
Style
Voltage Rating
250V