MS3112E18-32S
DigiKey Part Number
IMS3112E18-32S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3112E18-32S
Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
32
Shell Size - Insert
18-32
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C