MS3112E14-19P
DigiKey Part Number
IMS3112E14-19P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3112E14-19P
Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
19
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C