MS3112E12-10P
DigiKey Part Number
IMS3112E12-10P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3112E12-10P
Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
10
Ingress Protection
Environment Resistant
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C