MDM-69PSB-A174
DigiKey Part Number
1003-MDM-69PSB-A174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-69PSB-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 69POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Primary Material
Metal
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
3
Wire Gauge
26 AWG
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C