SMS-R010-0.5-PW
DigiKey Part Number
4423-SMS-R010-0.5-PWTR-ND - Tape & Reel (TR)
4423-SMS-R010-0.5-PWCT-ND - Cut Tape (CT)
4423-SMS-R010-0.5-PWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS-R010-0.5-PW
Description
RESISTOR - AEROSPACE RATED ISA-P
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Pulse Withstanding
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)