FTA040009A
DigiKey Part Number
EPS469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTA040009A
Description
AC/DC CONVERTER 9V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 9V 100 ~ 240 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.99" H (101.6mm x 50.8mm x 25.2mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
9V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
4.4 A