INND-TS40WCB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Inolux
In Stock: 0
Datasheet
Display Modules - LED Character and Numeric White 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm)
INND-TS40WCB
DigiKey Part Number
INND-TS40WCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-TS40WCB
Description
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL WHT 10DIP
Detailed Description
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
55mcd
Power Dissipation (Max)
114mW
Size / Dimension
0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
Package / Case
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)