XMC7100-F100K4160AA
DigiKey Part Number
448-XMC7100-F100K4160AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC7100-F100K4160AA
Description
IC MCU 32BT 4.063MB FLSH 100QFP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7 XMC7000 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz, 250MHz 4.063MB (4.063M x 8) FLASH 100-TEQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XMC7100-F100K4160AA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
768K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 37x12b SAR
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
100MHz, 250MHz