IRF150P221AKMA1
DigiKey Part Number
448-IRF150P221AKMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF150P221AKMA1
Description
MOSFET N-CH 150V 186A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 186A (Tc) 3.8W (Ta), 341W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRF150P221AKMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 264µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6000 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 341W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V