IR2101STRPBF
DigiKey Part Number
IR2101SPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IR2101SPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IR2101SPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IR2101STRPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IR2101STRPBF Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 3V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Peak Output (Source, Sink)
210mA, 360mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
600 V
DigiKey Programmable
Not Verified
Rise / Fall Time (Typ)
100ns, 50ns
Driven Configuration
Half-Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Independent
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers
2
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply
10V ~ 20V