IPTA60R180CM8XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPTA60R180CM8XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPTA60R180CM8XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPTA60R180CM8XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPTA60R180CM8XTMA1
Description
IPTA60R180CM8XTMA1
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 18A (Tj) 119W (Tc) Surface Mount PG-LHSOF-4-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPTA60R180CM8XTMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 5.6A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.7V @ 140µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
743 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
119W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-LHSOF-4-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V