IPP80N04S4L04AKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 478
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 70
Datasheet
N-Channel 40 V 80A (Tc) 71W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP80N04S4L04AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP80N04S4L04AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP80N04S4L04AKSA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3-1
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP80N04S4L04AKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4690 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.3mOhm @ 80A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 35µA