IPP60R385CPXKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 415
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 1,718
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 732
IXYS
In Stock: 0
IXYS
STMicroelectronics
In Stock: 586
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 34
N-Channel 650 V 9A (Tc) 83W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP60R385CPXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP60R385CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP60R385CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 9A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP60R385CPXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 340µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
790 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
385mOhm @ 5.2A, 10V