IPP50R399CPHKSA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 863
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 807
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 1,717
Vishay Siliconix
In Stock: 732
IXYS
In Stock: 219
IXYS
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 109
STMicroelectronics
In Stock: 586
In Stock: 887
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 560 V 9A (Tc) 83W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP50R399CPHKSA1
DigiKey Part Number
IPP50R399CPHKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP50R399CPHKSA1
Description
MOSFET N-CH 560V 9A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 330µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
890 pF @ 100 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
560 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
399mOhm @ 4.9A, 10V