IPP120N10S403AKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 1,770
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 156
Datasheet
N-Channel 100 V 120A (Tc) 250W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP120N10S403AKSA1
DigiKey Part Number
IPP120N10S403AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP120N10S403AKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10120 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C