IPP120N08S403AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP120N08S403AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP120N08S403AKSA1
Description
MOSFET N-CH 80V 120A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 278W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP120N08S403AKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
167 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11550 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C